Spolkový dům je dnes, po osmi letech od otevření, místem setkávání. Olze a dalším lidem ze Slavonické renesanční společnosti se podařilo vytvořit opravdu úctyhodnou výkladní skříň, po které dlouho toužili. „V létě tady pořádáme večerní koncerty na dvoře, prostory si od nás pronajímá hudební dílna nebo Pro Art festival, zázemí tu má taky filmový Slavonice Fest, takže to tady hodně a hezky žije," vyjmenovává Olga.
Spolkový dům ale slouží jako zázemí komukoliv, kdo zatouží po klidném útočišti na konci světa. „Zrovna před nedávnem sem přijel na víkend ateliér architekta Štěpána Valoucha, s nímž jsme dělali přestavbu. Potřebovali se totiž někam uklidit, aby se mohli pořádně soustředit. Během tří dnů tady prý udělali mnohem víc práce, než kolik by jí stihli v Praze."
Je pravda, že ve Slavonicích má člověk pocit, jako kdyby kráčel po podhoubí, které vybízí k soustředění na tvůrčí činnost. Možná právě proto tohle pohraniční město už tři dekády přitahuje spoustu zajímavých lidí, a ti se postupně stávají jeho neoddělitelnou součástí. Olga v této souvislosti začíná vyprávět, jak do Slavonic jeden geomantik přišel.
„Jmenuje se Jan Tajboš a kromě výtvarnictví se věnuje hledání energetických míst na povrchu země. Když tu byl, říkal, že se v téhle oblasti přes sebe překrývají zemské desky, což vytváří spoustu energie. Ta se dá uvolnit pomocí takzvané geopunktury, kdy se do těchto významných bodů umístí objekty, skrze které pak může energie vyvěrat." Olga sice neví, kolik je na téhle teorii pravdy, přesto mi ukazuje zvláštní objekt ve tvaru houby kousek za potokem protékajícím na hranici pozemku Spolkového domu. „Od ‚houby' vede linie slavonické energie, která končí u kašny na náměstí. A právě na téhle linii stojí náš Spolkový dům."
Na závěr ale Olga dodává, že na jakémkoliv kouzlu místa mají vždy podíl lidé, kteří v něm žijí. „Ve Slavonicích je hmatatelný kontrast místního obyvatelstva a ‚náplavy' – právě to tady vytváří chemickou reakci, která je sice někdy nepříjemná, ale stále jde o proces, na jehož konci je vždy nějaké polepšení pro všechny zúčastněné. A to mi vždycky přišlo zajímavé."
Text: Sára Goldbergerová
Fotografie: Alexandra Široká, Tomáš Souček