Praha pro Zdeňka znamenala i místo, kde se poprvé setkal s lidmi, jejichž rodinám režim sebral „fabriku" nebo je jinak osudově postihl. V době vrcholné zatuchliny 80. let, jak Zdeněk označuje roky těsně před převratem, si stále více uvědomoval, jak nepřijatelné je poddat se budování kariéry ve společnosti, která je postavena na lži. „Na konci 80. let jsme svůj statečný odpor dávali najevo hlavně vysedáváním v hospodách. Kašlali jsme na to, co se dělo venku, systému jsme se vysmívali a z čeho šlo udělat karikaturu, do toho jsme šli. A tak jsme se, jak se říká, prosadili."
Postupně tak ve Sklepě vzniklo velmi pevné souručenství – zdaleka však nešlo jen o předvádění se na prknech, která znamenají svět. Patřily k tomu všechny ty pivní běhy, sjíždění řek, hokeje, fotbaly, běžky, jizerské padesátky. A hlavně rozruch všude, kam se přijelo. V tehdejším Československu by se těžko našlo lepší místo, kam by se dalo jezdit vyřvávat oblíbený slogan „smrt komunismu", než jsou Slavonice. Místo, jehož obyvatelé měli ostnaté dráty málem u postele a přímo z kuchyně výhled na železnou oponu. Jak příhodné, že Zdeněk pocházel právě z tohoto místa.
Slavonice byly na konci 80. let známé především mezi odborníky na historii a architekturu. „Znalci už tehdy věděli, že je to malá Telč. A taky se vědělo, že tady byl do roku 1961 vojenský prostor a že tady máme bolševické pohraničí. Ale Sklepýši Slavonice neznali, takže jsem je sem – jako správný ambasador svého města – pozval. Předpokládal jsem, že z toho budou okouzlený," vypráví Zdeněk.